OTOMOTİVDE ELEKTRONİK ÜRÜNLER
AKÜ ŞARJ CİHAZI GÖSTERGELİ
ELO Kodu
220.100.007    12V
220.100.008    24V

ELO Tam Otomatik SMPS Model Ful Korumalı Göstergeli Akü Şarj Cihazı, şarj voltaj sınırını aşmadan akülerin ihtiyacına göre en sağlıklı şekilde şarj olmalarını sağlar. Akü, şarj voltajı sınırına yaklaştıkça, cihaz otomatik olarak şarj akımını kısar. Daha sonra sadece akünün iç direncinden doğan kayıpları karşılamak üzere tampon şarja geçer ve akünün o anki durumuna göre mA seviyesinde, sadece kayıpları karşılamak amacıyla şarja devam eder (Tampon şarj). Böylece akünün en üst seviyede şarjlı kalması sağlanır. Cihaz SMPS mimariye sahip olup, %85 ve üzeri verimlilik ile çalışır. Standart lineer şarj cihazlara göre çok daha az ısınır ve dolayısıyla arızalanmaz.
 
AKIM SINIRLAMASI
Cihaza çok fazla sayıda veya bozuk akü bağlanması halinde, çıkış voltajı düşürülerek çıkış akımını 5 amperde (24V cihazlarda 3A) sınırlar. Aküler normal şarj seviyesine gelene kadar 5 amperle (24V cihazlarda 3A) şarja devam edilir. Akü voltaj seviyesi 14.2V (24V aküde 28.4V) ulaştığında şarj akımı orantılı olarak düşer ve akü tam dolduğunda tampon şarj moduna geçer. Şarj esnasında cihazın ön panelinde bulunan göstergede akü voltajı ve şarj akımı bilgileri görülmektedir. Göstergede “AKÜ VOLTAJI” ve “FUL” ibareleri akünün tam dolu olduğunu belirtir.
 
HIZLI ŞARJ
Cihazın açılıp, kapatıldığı, akünün değiştirildiği veya aynı akünün sökülüp, yeniden takıldığı durumlarda hızlı şarj işlemi başlatılır. Şarj voltajı 12 Volt cihazlar için nominal değeri olan 13.8 Volttan, 14.2 Volta; 24 Volt cihazlar için 27.6 Volttan 28.4 Volta yükseltilir. Bu işlem akü dolup, gösterge ekranında “FUL” ibaresi görülene kadar devam eder ve daha sonra şarj voltajı nominal değerlere düşünürülür.
 
KISA DEVRE KORUMASI
Cihaza akü bağlanmadan çıkış vermez. Bu nedenle akü bağlanana kadar terminaller kısa devre edilse bile çıkışta enerji olmadığından dolayı herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Cihazın göstergesinde 12V cihazlar için 13,8V/000A, 24V cihazlar için ise 27,6V/000A bilgisi görünecektir. Akü doğru bağlandığında cihaz çıkış vermeye başlar. Daha sonra kutuplar sökülerek kısa devre edilse dahi cihaz bu olumsuzluğu hisseder ve çıkış gerilimini kapatarak kısa devrenin vereceği zararları engellemiş olur.
 
AKÜ KUTUPLARININ CİHAZA TERS BAĞLAMA KORUMASI
Cihaz kullanım sırasında kutupları yanlışlıkla ters bağlanmış ise çıkışını kapatır ve göstergesinde “E01” hatası belirir. Çıkışın kapalı tutulması neticesinde cihazın ve akünün hasar görmesi önlenir. Aynı anda kullanıcıya göstergede vasıtası ile bilgi verilmiş olur. Bağlantı doğru yapıldığında şarj otomatik olarak başlar. Aynı anda göstergeden akünün voltajı ve şarj akımı takip edilebilir.
 
DÜŞÜK VOLTAJLI AKÜ BAĞLAMA KORUMASI
12 Voltluk bir akü şarj cihazına 6 Volt’luk akü bağlanması halinde veya 24 Voltluk bir akü şarj cihazına 12 veya 6 Volt’luk bir akü bağlanması halinde göstergede “E02” hata kodu yanıp sönerek kullanıcıyı uyarır. Şarj cihazına uygun voltajlı bir akü bağlandığında sarj işlemi otomatik olarak başlar.
 
YÜKSEK VOLTAJLI AKÜ BAĞLAMA KORUMASI
12 Voltluk bir akü şarj cihazına 24 Volt’luk akü bağlanması halinde veya 24 Voltluk bir akü şarj cihazına 36 veya 48 Volt’luk bir akü bağlanması halinde göstergede “E03” hata kodu yanıp sönerek kullanıcıyı uyarır. Şarj cihazına uygun voltajlı bir akü bağlandığında sarj işlemi otomatik olarak başlar.
 
BOZUK AKÜ
Akü şarj cihazına bağlanan akünün uygulanan voltaja rağmen akım çekmediği ve şarj kabul etmediği durumlarda, göstergede “E04” kodu yanıp sönerek kullanıcıyı uyarır.
 
AŞIRI ISI KORUMASI
Cihaza çok sayıda paralel akü, izin verilen deşarj değerleri altına düşmüş akü veya bozuk akü bağlanması halinde uzun süre maksimum şarj değeri olan 5A (24V cihazlarda 3A) akım çekileceğinden cihaz ısınacaktır. Bu durumda cihaz kendini kapatarak korumaya geçer. Cihaz izin verilen ısıya döndüğüne otomatik olarak şarj etmeye başlar.
 
GİRİŞ VOLTAJI SINIRLARI
Cihazı besleyen giriş voltajı 220 VAC olmalıdır. Ancak giriş voltajında dalgalanmalar olabileceği düşünülerek cihaz, 176 volt ile 264 volt arasındaki şarj voltajında ve akımında hiçbir değer değişikliği olmadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

ELO Tam Otomatik SMPS Model Ful Korumalı Göstergeli Akü Şarj Cihazları ile ilgili teknik dokümanlara ulaşmak için TEKNİK BİLGİLER butonunu tıklayın.
ÖNE ÇIKANLAR